top of page

Ako správne nabíjať telefón

Myslíš, že vieš, ako správne nabiť svoj telefón? Len čítaj ďalej.

Najvhodnejšie je uchovávať batériu v rozmedzí 30 – 80 %, a to čiastočným nabíjaním.

Čiastočné nabíjanie je správna cesta

Jeden z najrozšírenejších mýtov o nabíjaní, nechajte telefón vybiť, aby sa nemenila „pamäť“ batérie. Čiastočné nabíjanie je však fajn pre Li-ion batérie, ktoré sú v súčasnosti absolútne najrozšírenejšími batériami v mobilných zariadeniach. Najvhodnejšie je uchovávať batériu v rozmedzí 30 – 80 %, a to práve čiastočným nabíjaním.

 

Taktiež je dôležité sledovať vybíjanie batérie, v poriadku je nabíjať batériu aj keď sa jej stav nachádza okolo 20 %. Obidva tieto zvyky môžu výrazne zvýšiť životný cyklus tvojej baterky. Malé, ale pravidelné dobitie batérie je lepšie ako plné dobitie na 100 %.

 

Vyhnite sa nonstop pripojeniu na nabíjačke

Veľa z nás si nabíja telefón v noci, počas spánku. Toto ale nie je ideálny spôsob, pokiaľ chceme, aby nám batéria vydržala čo najdlhšie. Keď sa batéria nachádza na 100 % je v oblasti tzv. vysokého stresu. Daj si tú námahu, sprav svojmu mobilnému fešákovi službu a prestaň ho nabíjať, keď dosiahne 100 %.

 

Nenabíjaj počas činnosti

Parazitické zaťaženie je zaťaženie, ktoré tvoj telefón trápi, keď sa nabíja a ty popri tom, napr. hráš hry, alebo sleduješ film, či seriál. Aj keď je to veľmi rozšírený (zlo)zvyk, odporúčame sa mu vyhnúť, veľmi výrazne totiž uberá na životnom cykle batérie.
 


Teplo je nepriateľ


Teplo taktiež výrazne ovplyvňuje nielen životnosť batérie, ale aj samotné nabíjanie. Ako vieš (zažili sme to všetci v zime na zjazdovke) v mraze sa batéria vybíja oveľa rýchlejšia, ako v teple. Paradoxne ale vysoká teplota batérie životný cyklus znižuje. Preto nechávanie telefónu na nabíjačke, kedy batéria prechádza vyšším teplotným zaťažením, znižuje životnosť batérie, a to výrazne.

 

Ak si na pláži, nezakrývaj telefón počas nabíjania dekou, to ho prehrieva. Chráň ho pred priamym slnkom radšej v batohu a ak už musíš, nabíjaj ho najkratšie ako sa dá. 

 

Tak si to zhrňme

– Vyhýbaj sa nabíjaniu na plný cyklus a nabíjaniu cez noc, dobíjaj svoj telefón pravidelnými kratšími nabitiami.

– Ukončenie nabíjania na 80 % je pre batériu oveľa lepšie, ako nabíjať ju naplno.

– Pokojne používaj technológie na rýchle nabíjanie, ale nie cez noc.

– Teplota je zabiják batérie. Nezakrývaj svoj telefón počas nabíjania a chráň ho pred horúcimi miestami.

bottom of page